Wystawa przygotowana z myślą o setnej rocznicy obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawiera ogólną genezę wybuchu pierwszej wojny światowej, do wyszczególnienia etapów jakie rozegrały się na terenach ziemi włodawskiej okupowanych przez zaborców, m.in., rok 1915-1916, oraz 1918. W 1915 roku powiat włodawski wcielono do Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego, gdzie podporządkowano go Komendzie Etapów Naczelnego Dowództwa Armii Wschodnich (Ober – Ost). Przytoczono wspomnienia ks. Ludwika Romanowskiego o złej sytuacji ekonomicznej we Włodawie i brutalnym traktowaniu miejscowej ludności. Wyzwolenie Włodawy spod okupacji niemieckiej miało miejsce kilka dni później niż większości miast Lubelszczyzny. Jednakże jeszcze w końcowym okresie I wojny światowej na terenie powiatu włodawskiego powołana została cywilna organizacja i administracja polska. Po opuszczeniu Włodawy przez Niemców w nocy z 12 na 13 listopada 1918 roku utworzono w mieście kilkusetosobową Czerwoną Gwardię i 10-osobowy oddział Czerwonej Armii Konnej.

Na uwagę zasługują tu osoba księdza Ludwika Romanowskiego, proboszcza włodawskiego i organizatora  władz miejskich we Włodawie w listopadzie 1918 roku. oraz Józefat Błyskosz -organizator Towarzystwa Straży Kresowej we Włodawskiem. Znajdował się w składzie kierownictwa POW w czasie rozbrajania Niemców i przejmowania władzy we Włodawie. Ekspozycja zawiera pamiątki z okresu I poł. XX wieku, są to zdjęcia, dokumenty osobiste, pocztówki miasta, czasopisma z okresu okupacji, oraz medale i odznaczenia.

Czas ekspozycji: 28 września 2018 r – 31 marca 2019 r.

Wystawą obejmującą ponad czterdzieści prac, filmem biograficznym Jaapa M. Hemelrijka chcemy oddać cześć pamięci tego zaangażowanego holenderskiego artysty, który pomimo niezliczonych przeszkód stających mu na drodze w jego krótkim życiu całkowicie poświęcił się sztuce.
Wcześniej w tym roku dzieła Maxa van Dama zostały wystawione w pięciu miejscach w Winterswijk oraz w Aalten (w Holandii): w De Museumfabriek, De Wereld van Wenters, het Nationaal Onderduikmuseum oraz w synagogach w Winterswijk i Aalten. Stowarzyszenie Het Museum oraz inne holenderskie instytucje dzięki pomocy rodziny Hemelrijk zebrały na przestrzeni lat pokaźną kolekcję obrazów i szkiców.

Wernisaż wystawy: 14 października 2018 r. godz. 17.00
Czas trwania ekspozycji : 14 października 2018 r. – 19 marca 2019 r.

… maluję portret Frenzela, siadam do niego codziennie na pół godziny. Powinienem oddać nie tylko jego podobieństwo, ale także ukazać jego duszę, a to jest dla mnie niemożliwe…

Czas trwania wystawy: 14 października 2018 r. - 19 marca 2019 r.