Wystawa ,,586 dni stanu wojennego” przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej
Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Biuro Edukacji Narodowej oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Lublinie.

Wystawa przybliża najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką – spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi – jak również scenami życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce.

Ekspozycja została uzupełniona o rysunki satyryczne przedstawiające sytuację z tamtych lat.

Czas trwania ekspozycji: 13 grudnia 2018 r. – 31 stycznia 2019 r.

Wystawą obejmującą ponad czterdzieści prac, filmem biograficznym Jaapa M. Hemelrijka chcemy oddać cześć pamięci tego zaangażowanego holenderskiego artysty, który pomimo niezliczonych przeszkód stających mu na drodze w jego krótkim życiu całkowicie poświęcił się sztuce.
Wcześniej w tym roku dzieła Maxa van Dama zostały wystawione w pięciu miejscach w Winterswijk oraz w Aalten (w Holandii): w De Museumfabriek, De Wereld van Wenters, het Nationaal Onderduikmuseum oraz w synagogach w Winterswijk i Aalten. Stowarzyszenie Het Museum oraz inne holenderskie instytucje dzięki pomocy rodziny Hemelrijk zebrały na przestrzeni lat pokaźną kolekcję obrazów i szkiców.

Wernisaż wystawy: 14 października 2018 r. godz. 17.00
Czas trwania ekspozycji : 14 października 2018 r. – 19 marca 2019 r.

… maluję portret Frenzela, siadam do niego codziennie na pół godziny. Powinienem oddać nie tylko jego podobieństwo, ale także ukazać jego duszę, a to jest dla mnie niemożliwe…

Czas trwania wystawy: 14 października 2018 r. - 19 marca 2019 r.