Inaugurując obchody Roku Kolberga zorganizowaliśmy wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie warsztaty Busłowe łapy. Zaproszenie na zajęcia warsztatowe przyjęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką p. Eweliny Komaszewskiej i Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką p. Agaty Popik.

Zaproszonych uczniów po wystawie Chłopskie pielgrzymowanie oprowadziła p. Anita Lewczuk vel Leoniuk. Licealistki przedstawiły w formie widowiska obrzędowego opowieść o bocianach i cieście nazywanym busłowe łapy (busioł - bocian). Uczniowie dowiedzieli się jak upiec pięciopalczaste bułki, jaka jest ich symbolika związana ze Świętem Zwiastowania Najświętrzej Marii Pannie (obchodzone 25 marca). Dzieci usłyszały opowieści o obyczajach ludowych związanych z tym świętem, śpiewały pieśń o wielkanocnym jajeczku i przywoływały bociany. Na zakończenie odbył się konkurs na najlepiej samodzielnie wykonaną busłową łapkę.

W przygotowaniu warsztatów pomagały nauczycielki ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie - Urszula Kalenik i Renata Holaczuk.