W dniach 11-14 października 2013 r. Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego uczestniczyło w międzynarodowym projekcie badawczo-edukacyjnym „Tragiczna historia – wspólna pamięć”, realizowanym przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie” i skierowanym do młodzieży z Polski, Izraela, Holandii, Niemiec, Austrii, Rosji, Ukrainy i Białorusi. Udział wzięło w nim 120 osób.

Projekt był współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej”. Uzyskał on także wsparcie finansowe wieloletnich partnerów zagranicznych Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” – niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” oraz Austriackiego Funduszu Przyszłości. W organizacji przedsięwzięcia uczestniczyły też m.in. Ambasada Izraela w Warszawie, Ministerstwo Edukacji Izraela, holenderskie Provincie Gelderland oraz Stichting Sobibor, niemieckie Dokumentationszentrum Pulverfabrik Liebenau, ukraińska International Foundation „Understanding and Tolerance” i białoruskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Społecznie „Porozumienie”.

Młodzież zwiedziła Włodawę i Szlak Trzech Kultur, wzięła udział w konkursie fotograficznym: „Spojrzenie na Włodawę”, uczestniczyła w zajęciach integrujących grupę, np. warsztaty tańca narodowego. Uczestnicy obejrzeli prezentację o historii stosunków polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich, poznali wystawę „Z popiołów Sobiboru”. Młodzi ludzie sami przedstawili informacje o historii i losach ofiar Holocaustu w ich rodzinnych krajach. Wielkim przeżyciem dla młodzieży było spotkanie z Filipem Białowiczem, byłym więźniem Sobiboru.

Zakończenie projektu stanowił wspólny udział w obchodach 70 rocznicy powstania w Sobiborze w dniu 14 października 2013 r.