W niedzielę 25 września o godzinie 11.00 w Małej Synagodze spotkanie z aktorem Mariuszem Bonaszewskim.

Aktor teatralny i filmowy, urodził się w 1964 w Koszalinie.
Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Dyplom uzyskał w 1988.
Pierwsze kroki na scenie stawiał w Słupskim Teatrze Dramatycznym (1984), gdzie trafił zaraz po ukończeniu liceum.
Od 1997 roku w zespole Teatru Narodowego. Absolwent warszawskiej PWST (1988). W latach 1988–1997 aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. Współpracował ze Słupskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku oraz scenami warszawskimi: Teatrem Polskim, Teatrem Rozmaitości, Teatrem Scena Prezentacje, Teatrem Nowym Praga, Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Laureat nagrody zespołowej za rolę w Kubusiu Fataliście Diderota w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza w Teatrze Dramatycznym w Warszawie na 15. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1989) oraz nagrody indywidualnej za rolę tytułową w przedstawieniu Płatonow – akt pominięty Czechowa w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu na 36. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1996). Wyróżniony nagrodami Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie – w 2005 roku nagrodą za rolę Leona w słuchowisku Matka Witkacego w reżyserii Jana Warenyci, w 2008 roku nagrodą za rolę Stanisława Wyspiańskiego w przedstawieniu Chryje z Polską czyli rzecz o Stanisławie Wyspiańskim w reżyserii Macieja Wojtyszki, w 2011 roku nagrodą za role w słuchowiskach – Edypa w Królu Edypie Sofoklesa w reżyserii Waldemara Modestowicza i Jerzego w Kiedy nie mogę uciec Jacka Raginisa w reżyserii autora; w 2012 roku uhonorowany Grand Prix za rolę Otto Falona w przedstawieniu Getsemani Hare’a w reżyserii Waldemara Krzystka.

Dwukrotny laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za kreacje w przedstawieniach Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym: za role w Błądzeniu wg Gombrowicza (2004) oraz role Lucyfera / Bukarego / Adwokata w Sprawie wg Słowackiego (2012). Za role w Sprawie wyróżniony także Feliksem Warszawskim w kategorii „najlepsza pierwszoplanowa rola męska” (2012).

Wyróżniony nagrodą za rolę Henryka Kleina w filmie Daas Adriana Panka na 30. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2011) oraz nagrodą za najlepszą rolę męską, za rolę Ojca w filmie Moja biedna głowa Adriana Panka (w cyklu Dekalog 89+) na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brukseli (2011).

Uhonorowany Wielkim Splendorem, nagrodą Teatru Polskiego Radia (2013). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005) oraz Brązowym Medalem „Gloria Artis” (2013).