Wystawa ma na celu przybliżenie historii polskiej reformacji, na tle zboru we Włodawie na przełomie XVII wieku, a także postaci Andrzeja Węgierskiego, kaznodziei z Wielkopolski. Węgierski - minister lecz również nauczyciel i pisarz - we Włodawie zagościł w 1633 roku z polecenia tutejszego wojewody bełskiego Rafała Leszczyńskiego. W historię naszego miasteczka wpisał się żywą działalnością kaznodziejską, organizacją synodów oraz zasługami jakie wniósł w rozwój i funkcjonowanie włodawskiego zboru.

Wystawa zorganizowana w ramach XVIII Festwalu Trzech Kultur w dn. 20-25.09.2017 r.