„Świątecznych kartek czar – wystawa z kolekcji prywatnej Krzysztofa Kołtuna

i Mieczysława Tokarskiego”

Autor wystawy: Anita Lewczuk vel Leoniuk

Czas trwania ekspozycji: 13 grudnia 2015 r. – 29 stycznia 2016 r.

Niegdyś obciążały torby listonoszy, teraz wypierają je schematyczne życzenia wysyłane pocztą elektroniczną lub SMS-em. Mowa o kartkach świątecznych, których wysyłanie stanowi ważny element bożonarodzeniowych tradycji. Skąd jednak w ogóle wziął się pomysł na taki sposób przekazywania życzeń? Wysyłanie kartek świątecznych ma długą historię. Pierwszą świąteczną kartkę wysłał najprawdopodobniej młody, zaledwie szesnastoletni londyński malarz - William Maw Egley. Jednak to nie Williama uznaje się za autora pierwszych kartek świątecznych, chociaż być może jego pomysł stał się inspiracją dla kolejnych twórców. W roku 1841 szkocki księgarz, Charles Drummond stworzył pierwowzór świątecznej karty z kolorowym nadrukiem i życzeniami i umieścił go w witrynie wystawowej swojego sklepu. Kartka wzbudziła duże zainteresowanie. Zainspirowany tym pomysłem, jego przyjaciel Thomas Sturrock stworzył pierwszą kartkę świąteczną. Trzecią osobą, której zawdzięczamy pomysł na kartkę tego typu był sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Cole miał bardzo wielu znajomych i wypisywanie listów ze świątecznymi życzeniami zajmowało mu mnóstwo czasu. W 1843 roku, przed Bożym Narodzeniem, znudzony mozolną pracą postanowił zamówić u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami. Rysunek przedstawiający rodzinę wznoszącą toast wykonał John Calcott Horsley. Grafika tak mu się spodobała, że kazał ją powielić i w takiej formie rozesłał do przyjaciół. W następnym roku zapobiegliwy Cole zamówił 1000 sztuk kartek licząc na dochód z ich sprzedaży. Niestety nie sprzedał ani jednej karty. Dopiero przed kolejnym Bożym Narodzeniem, gdy do życzeń świątecznych dołączył życzenia noworoczne, kartki sprzedały się błyskawicznie.Kolorowa, pięknie wykonana kartka kosztowała wówczas jednego szylinga, co stanowiło nie małą kwotę. Początkowo karty pocztowe funkcjonowały jedynie w obiegu lokalnym, dopiero od 1 lipca 1875 roku dopuszczono je do obiegu międzynarodowego. Od tej pory nastąpił szybki rozwój korespondencji pocztówkowej.