„Panowie na Włodawie"

Na przestrzeni swoich dziejów – od lokacji w pocz. XVI stulecia do roku 1866, kiedy car Aleksander II zniósł w Królestwie Polskim stosunki dominialne w miastach prywatnych –Włodawa była własnością najznamienitszych rodów Rzeczypospolitej.
Wystawa „Panowie na Włodawie" jest próbą syntetycznego ukazania roli wielkich rodów magnackich w dziejach miasta. Pokazuje ich dokonania, dbałość o rozwój miasta i pomyślność mieszkańców. Odkrywa związki najwybitniejszych mężów Rzeczypospolitej z Włodawą. Najważniejsze w dziejach miasta wydarzenia jak lokacja czy kolejne regulacje zabudowy i powinności mieszczan wiążą się z nazwiskami Sanguszków, Pociejów, Leszczyńskich i Czartoryskich.
Działalność kolejnych właścicieli miasta utrwalona w krajobrazie miejskim, budowlach, dokumentach i nazwach miejscowych jest źródłem dumy i poczucia wzajemnej wspólnoty współczesnych mieszkańców Włodawy.

Komisarz wystawy: Mariusz Telepko
Czas trwania ekspozycji: 18 września - 31 grudnia 2015 r.