Gdy sięgam pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w miasteczku nad Bugiem, przypominam sobie liczne opowieści moich dziadków, starszych sąsiadów oraz matki o tym jak kiedyś tu było, jak żydowscy krawcy szli odświętnie ubrani, szewc żydowski wykonywał buty jedyne w swoim rodzaju a dzieci jedne i drugie spotykały się na ulicy.

Wtedy również usłyszałem opowieść o tym jak nagle się to wszystko skończyło, wywołując przerażenie mieszkańców. Znając tą tragiczną historię nieraz jako chłopiec spoglądałem na włodawską bóżnicę w której murach zamarło życie. Liczne kłódki broniły dostępu do świata, który w świadomości dziecka stawał się jeszcze bardziej zagadkowy i tajemniczy.
Po latach wszystkie te wyobrażenia oraz stare fotografie przedstawiające żydowskich mieszkańców mojego miasta oraz licznych podobnych społeczności w całym kraju, skłoniły mnie do stworzenia cyklu prac, które choć w części przywołują świat ludzi, którzy niegdyś na co dzień tworzyli specyficzny klimat miast i miasteczek całej Polski.
Janusz Woliński

Wystawa czynna będzie od 20 lutego do 20 maja 2012 r.
Autor wystawy: Janusz Woliński