Realizacja: Anita Lewczuk vel Leoniuk, Krzysztof Skibiński, Mariusz Czuj

Wystawa ze zdjęć udostępnionych przez: Zofię Antoniszewską, Agatę Bilicz, Stanisława Bilicza, Leokadię Chorąży, Dariusza Ciepałowicza, Elżbietę Czajkowską, Julitę Fajks, Elżbietę Kowalską, Adama Panasiuka, Leę Piterman Ganor, Henrykę Pokrzywiec, Stefana Samoszuka, Krzysztofa Skibińskiego, Josefa Sorokę, Leszka Szachonia, Janusza Tajchera, Reginę Wójcik, Bogusława Zdanowskiego, Beatę Niepogodzińską - Szczerba oraz zdjęć archiwalnych Muzeum.

Wystawa ukazuje mieszkańców Włodawy wielu kultur od czasów przedwojennych do lat 50-tych XX w.

Wystawa „Prawosławie przez dziurkę” prezentuje najbliższe otoczenie mnicha z Jabłecznej. O. Sofroniusz fotografuje to, co jest mu najbliższe, doświadczane na co dzień, zaś dla odwiedzających wystawę stanowi swego rodzaju przybliżanie mniszego życia codziennego.

o. Sofroniusz (Wilenta) - ur. w 1975 w Hajnówce, mnich monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Zafascynowany fotografią od dziecka. Wierny fotografii tradycyjnej. Ciągle szuka innych form wyrazu, które go interesują. Autor w duchowy sposób przedstawia najbliższą mu rzeczywistość. Przedstawiany na wystawie cykl fotografii otworkowej jest tego najlepszym dowodem.

Czas trwania wystawy: 23.09-9.12.2017 r.

Wystawa to próba ukazania dwóch literackich światów. Żydowski Kazimierz, tak pięknie opiewany przez żydowskiego pisarza Szaloma Asza, dawno przestał już istnieć, natomiast świat wyobraźni, wykreowany przez polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza, zyskuje sobie coraz liczniejszych zwolenników na całym świecie. Rysunki są inspirowane prozą obydwu wielkich pisarzy, klimatem obu, niegdyś licznie zamieszkałych przez Żydów miasteczek.

Stanisław Ożóg - ur. 1952. W latach 1972-1978 studiował w Hochschule fur Graphik und Buchkunst w Lipsku, na wydziale Grafiki Książki. Zajmuje się projektowaniem graficznym wydawnictw. Ilustruje bajki dla dzieci, powieści, tomiki poezji. Od 1987 roku bierze udział w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów. Swoje rysunki inspirowane prozą Brunona Schulza wystawiał dwukrotnie (2008, 2010) podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu oraz w Lwowskiej Galerii Obrazów jak również w Instytucie Polskim w Sofii, w Bułgarii (2011).

Czas trwania wystawy: 22.09.2017 r. - 28.02.2018 r.